Jó esetben már a jogosítvány megszerzésekor minden sofőr, autótulajdonos megtanulja, hogy a kerekek megfelelő állapota kulcsfontosságú a biztonságos közlekedéshez. Bár a durrdefekttől szokott mindenki leginkább tartani, hiszen ennek hatására, főleg ha nagy sebességnél következik be, könnyű elveszíteni az irányítást a jármű fölött, de abból is komoly baj kerekedhet, ha az autógumi lassan ereszt.
Ha nem veszed észre időben, ez akár visszavonhatatlan károkat is okozhat, ilyenkor nincs más, mint hogy személyautóra való gumiabroncs kínálatunkból új garnitúrát vásárolj. Ha viszont időben szerelőhöz fordulsz, akár meg is előzheted a bajt. Honnan tudod, hogy lassú defekted van, és miként kezeld az ilyen helyzeteket? Ebben a bejegyzésben bemutatjuk a lehetséges okokat, a felismerés módjait és a szükséges teendőket.
Honnan tudom, ha az autógumi lassan ereszt?
A lassú defektet gyakran igencsak nehéz észrevenni, mivel a gumi nem hirtelen, hanem fokozatosan, sokszor mondhatni észrevétlenül veszít a nyomásából. Ha néhány naponta, de akár csak hetente az abroncsba levegőt kell pumpálni, kezdhetsz gyanakodni, hiszen ez nem egy szokványos állapot.
Vezetés közben is tapasztalhatsz intő jeleket, hiszen ha az egyik kerék nyomása csökken, akkor az a többinél jobban tapad, kicsit lassabban forog, és ezért az autó arra fog húzni. Ez persze eredhet futóműbeállítás hibájából is, de lassú defekt is okozhatja. Vezetés közben akár hanghatásokat is észlelhetsz, hiszen egy beszorult szög minden fordulásnál apró koppanással, csattogással jelzi a jelenlétét.
A modernebb masinákban egyébként van guminyomás-érzékelő, ami jelez, ha baj van, viszont indulás előtt így is érdemes mindig rutinszerűen ellenőrizni, hogy nem laposabb-e valamelyik kerék, így a lehetséges baleset könnyen elkerülhető.
Mik a lehetséges okok?
Számos okra vezethető vissza, ha az autógumi lassan ereszt. Minden abroncs veszít valamennyit a nyomásából idővel, viszont ha az eresztés túl gyors, akkor érdemes utánajárni az okoknak.
Lehet például az autón jó minőségű Kingstar nyári gumi, ha a szelep sérült, elhasználódott, vagy rosszul rögzített, mert ebben az esetben a jó állapotban lévő abroncs is ereszteni fog. Ugyancsak nem az abroncs hibája, ha a felni rozsdás, sérült, deformálódott, hiszen ez is levegőszivárgáshoz vezethet.
A két leggyakoribb okot természetesen menet közben lehet összeszedni, ezek az abroncsba fúródott idegen tárgyak (szegek, csavarok, fémszilánkok), illetve az úthibák okozta felni- és abroncssérülések. Ezeket te is kiküszöbölheted, ha elővigyázatosan vezetsz, magad és mások mellett abroncsaid épségét is óvva.
Mi a teendő?
Ha azt tapasztalod, hogy az autógumi lassan ereszt, akkor a következőket kell tenned. Először is ellenőrizd a sejtésed, ehhez nem árt, ha van nálad nyomásmérő, vagy gördülj be az első benzinkútra.
Ha a gyanú beigazolódott, érdemes alaposan szemrevételezni az adott kereket, hátha sikerül a fent sorolt okok közül rábukkanni az egyikre. Ezután persze jó mielőbb gumiszervizhez fordulni, ha addig is vigyázni szeretnél az abroncsra, használj defektjavító spray-t, vagy legalább állítsd helyre a nyomást benne.
Ha időben kapcsoltál, akkor jó eséllyel a szervizben gyorsan tudnak rajtad segíteni, és egy olcsó és gyors javítással megúszhatod a dolgot.
Érdemes mindig odafigyelni, hogy az abroncsokat a gyártó által ajánlott nyomásértékkel használd. Amennyiben kérdésed van, fordulj hozzánk bizalommal!