A gumivásárlás a legtöbb kezdő autótulajdonost felkészületlenül éri. Milyen gumi kell az autómra? - hangzik sokszor a kérdés. Erről a területről a KRESZ könyvek és az egyszerű autós kiadványok is gyakran megfeledkeznek, és a “télen téli gumi” szabályra egyszerűsítik a kérdést. Van, aki csak a gumisnál szembesül azzal, hogy nem tudja, milyen abroncsot válasszon, van, aki az online rendelésnél akad el. Segítünk!
“Jó lesz olyan, ami eddig volt.” - ha sikerült szerencsésen vásárolnunk autót, ennyivel tulajdonképpen le lehet tudni a válogatást. Ennyire azonban jobb nem leegyszerűsíteni a gumiabroncs választás kérdését, főleg azért nem, mert ha nem figyelünk, könnyen áldozattá válunk.
Különböző abroncs típusok, szélességek és felni méretek léteznek, a gumikat pedig a legkülönfélébb nyomáson lehet üzemeltetni, és egyáltalán nem mindegy, milyen kereket szerelünk fel a kocsira. A gyártók csak bizonyos méretre, nyomásra, szélességre vállalnak garanciát. Ha nem a megengedett paraméterekkel rendelkező kerék van az autón, azzal jobb esetben csak a jótállást veszítjük el, rosszabb esetben tönkretehetjük a futóművet, vagy balesetet szendvedhetünk.
A legtöbb autó esetében, amennyiben nem tapasztalunk nagyobb rendellenességet, valóban elég, ha ugyanolyan gumit vásárolunk, mint amilyen eredetileg a kocsin volt. Ha azonban olcsón, gyanús helyről vettük az autót, vagy furcsaságokat tapasztalunk, kezdjünk gyanakodni! Nézzünk utána annak, mekkora felni és gumi kell az autóra, és bizonyosodjunk meg arról, hogy a gyári ajánlásnak megfelelő szettel közlekedünk! A kisebb abroncsok olcsóbbak, így bizony előfordul, hogy a szabálytalan felni mérettel trükközik valaki.
A felni méretről, a szélességről és az ajánlott guminyomásról az autó gépkönyvéből tájékozódhatunk, de sok gyártó helyez matricát valahol az autóba a megfelelő adatokkal. A paramétereket gyakran a vezetőoldali (vagy az összes) ablakon is feltünteti. Vásárlás előtt azt érdemes ellenőrizni, hogy a jelenleg használt és lehetőleg problémamentes gumik megfelelnek-e ezeknek az adatoknak.
A gumiabroncsok jelzéseiről már többször írtunk. Az abroncs szélességéről, szélesség és oldalfal arányáról, a megengedett legnagyobb terhelésről és sebességről is a gumi oldalán található feliratok és szimbólumok tájékoztatnak. Ehhez képest tudunk “ugyanolyat” választani.
Az egy autóhoz tartozó téli gumi szett lehet kisebb, mint a nyári. Ez azért van, mert sok gyártó lehetővé teszi az ún. váltóméretű felnik használtatát. Az általában drágább téli gumi árán sokat spórolhatunk, ha ilyenkor a kisebb gumikat választjuk.
A gumiabroncsokra szigorú szabályok vonatkoznak, így bármilyen hivatalos árusítóhelyen nagy eséllyel a szabványoknak megfelelő, biztonságos terméket kapunk. Gumiabroncs webáruházunkból akár házhozszállítással is lehet rendelni, ezzel igyekszünk megkönnyíteni a kedvező árú, de biztonságos abroncsok beszerzését.
Az apróhirdetések, használt gumit kínáló kereskedések vagy bolhapiacok helyett érdemes olyan kereskedőtől beszerezni az abroncsokat, akik újonnan és garanciával értékesítik a termékeiket. Így biztosak lehetünk abban, hogy az autónkhoz illő, ellenőrzött, relatíve hosszú élettartamú abroncsot kapunk.